Vicor Corporation VE-J30-CY-B1
VE-J30-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J30-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-J30-CY-B1.pdf
Availability of VE-J30-CY-B1
QUANTITY
VE-J30-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J30-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-J30-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J30-CY-B1
Related LinksVE-J30, VE-J30-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J30-CY-B1 Details Description
Related parts for VE-J30-CY-B1
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
762 TB SPR PLU F/SCREW datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf