Vicor Corporation VE-J32-EX-S
VE-J32-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-J32-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
VE-J32-EX-S.pdf
Availability of VE-J32-EX-S
QUANTITY
VE-J32-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J32-EX-S
Internal Part NumberEIS-VE-J32-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J32-EX-S
Related LinksVE-J3, VE-J32-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J32-EX-S Details Description
Related parts for VE-J32-EX-S
MMIC AMP 2GHZ 8-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 300MA 700 MOHM datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 6V 32MM CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
14W47 W50FT 14-3SJOW 15W47 GFCI datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf