Vicor Corporation VE-J33-EY-F2
VE-J33-EY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J33-EY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W
Datasheet Download
VE-J33-EY-F2.pdf
Availability of VE-J33-EY-F2
QUANTITY
VE-J33-EY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J33-EY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-J33-EY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J33-EY-F2
Related LinksVE-J33, VE-J33-EY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J33-EY-F2 Details Description
Related parts for VE-J33-EY-F2
TERM BLOCK PCB 5.08MM 33POS OR datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC 450VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf