Vicor Corporation VE-J33-IY-B1
VE-J33-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J33-IY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W
Datasheet Download
VE-J33-IY-B1.pdf
Availability of VE-J33-IY-B1
QUANTITY
VE-J33-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J33-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-J33-IY-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J33-IY-B1
Related LinksVE-J33, VE-J33-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J33-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-J33-IY-B1
MOSFET N-CH 100V 15A TO-262 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MUX DUAL DUAL H/V TONE SW 16QSOP datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 340V 400A TO220 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SCK datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 100K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN CIC VERT 14POS 1MM SMD datasheet.pdf