Vicor Corporation VE-J44-IY-F3
VE-J44-IY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J44-IY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W
Datasheet Download
VE-J44-IY-F3.pdf
Availability of VE-J44-IY-F3
QUANTITY
VE-J44-IY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J44-IY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-J44-IY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.79" H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J44-IY-F3
Related LinksVE-J44, VE-J44-IY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J44-IY-F3 Details Description
Related parts for VE-J44-IY-F3
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A SC70 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV8803 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.9A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050" datasheet.pdf
SCR 800V 1857A B-PUK datasheet.pdf