Vicor Corporation VE-J50-CX-F1
VE-J50-CX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J50-CX-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VE-J50-CX-F1.pdf
Availability of VE-J50-CX-F1
QUANTITY
VE-J50-CX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J50-CX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-J50-CX-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 0.79" H (57.9mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J50-CX-F1
Related LinksVE-J50, VE-J50-CX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J50-CX-F1 Details Description
Related parts for VE-J50-CX-F1
CABLE CAT5 UTP PATCH GREY .5M datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 42-SDIP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
BLK 18MM X 55 M datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
BOX HDR 40 POS W/KEYING datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
820UF 15V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf