Vicor Corporation VE-J50-EY-B1
VE-J50-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J50-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-J50-EY-B1.pdf
Availability of VE-J50-EY-B1
QUANTITY
VE-J50-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J50-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-J50-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J50-EY-B1
Related LinksVE-J50, VE-J50-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J50-EY-B1 Details Description
Related parts for VE-J50-EY-B1
CONN RCPT ASSY IDT 8POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf