Vicor Corporation VE-J50-EZ-F1
VE-J50-EZ-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J50-EZ-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W
Datasheet Download
VE-J50-EZ-F1.pdf
Availability of VE-J50-EZ-F1
QUANTITY
VE-J50-EZ-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J50-EZ-F1
Internal Part NumberEIS-VE-J50-EZ-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 0.79" H (57.9mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J50-EZ-F1
Related LinksVE-J50, VE-J50-EZ-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J50-EZ-F1 Details Description
Related parts for VE-J50-EZ-F1
RES SMD 15M OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
ADAPTER FOR 56-CSP XCR3000XL datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PWM 28HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3A 24V datasheet.pdf