Vicor Corporation VE-J50-IZ-F2
VE-J50-IZ-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J50-IZ-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W
Datasheet Download
VE-J50-IZ-F2.pdf
Availability of VE-J50-IZ-F2
QUANTITY
VE-J50-IZ-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J50-IZ-F2
Internal Part NumberEIS-VE-J50-IZ-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J50-IZ-F2
Related LinksVE-J50, VE-J50-IZ-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J50-IZ-F2 Details Description
Related parts for VE-J50-IZ-F2
CAP CER 470PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC30B/AE30M/ASC30B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.10 UF 5% 400VDC datasheet.pdf