Vicor Corporation VE-J50-MX-S
VE-J50-MX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-J50-MX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VE-J50-MX-S.pdf
Availability of VE-J50-MX-S
QUANTITY
VE-J50-MX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J50-MX-S
Internal Part NumberEIS-VE-J50-MX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J50-MX-S
Related LinksVE-J5, VE-J50-MX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J50-MX-S Details Description
Related parts for VE-J50-MX-S
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA ES6 datasheet.pdf
8P MT-EDGE GEH datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 18V SMD datasheet.pdf