Vicor Corporation VE-J52-EW-S
VE-J52-EW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-J52-EW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
VE-J52-EW-S.pdf
Availability of VE-J52-EW-S
QUANTITY
VE-J52-EW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J52-EW-S
Internal Part NumberEIS-VE-J52-EW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J52-EW-S
Related LinksVE-J5, VE-J52-EW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J52-EW-S Details Description
Related parts for VE-J52-EW-S
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 14A 4.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 99MM datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG YELLOW 2000' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf