| Internal Part Number | EIS-VE07P01750KDD | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 243V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 270V | |
| Varistor Voltage (Max) | 297V | |
| Current - Surge | 800A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 175VAC | |
| Maximum DC Volts | 225VDC | |
| Energy | 11J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |