AVX Corporation VE09M00950KDB
VE09M00950KDB picture photo
Mfg. Part Number
VE09M00950KDB
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 135V 1.2KA DISC 9MM
Datasheet Download
VE09M00950KDB.pdf
Availability of VE09M00950KDB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VE09M00950KDB Order Process
Ship out your order
Specifications of VE09M00950KDB
Internal Part NumberEIS-VE09M00950KDB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLVE Series 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)135V
Varistor Voltage (Typ)150V
Varistor Voltage (Max)165V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts95VAC
Maximum DC Volts125VDC
Energy3.0J
Package / CaseDisc 9mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE09M00950KDB
Related LinksVE09M0, VE09M00950KDB Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE09M00950KDB Details Description
Related parts for VE09M00950KDB
CAP FILM 3900PF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 1CH 150KSPS 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 31POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 0.25X0.170 datasheet.pdf
LED ASSY PNL 5MM GRN DIFF 5V datasheet.pdf
CIR 3C 3#16 SKT RECP WALL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47 UF 5% 1000VDC datasheet.pdf