| Internal Part Number | EIS-VE09P00131KDD | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 184V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 205V | |
| Varistor Voltage (Max) | 226V | |
| Current - Surge | 1.75kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 130VAC | |
| Maximum DC Volts | 170VDC | |
| Energy | 17.5J | |
| Package / Case | Disc 9mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | VE09P00131KDD | |
| Related Links | VE09P0, VE09P00131KDD Datasheet, AVX Corporation Distributor | |
 | 59135-010 | SENSOR MAG SPST/NO FLANGE 200V | datasheet.pdf | |