| Internal Part Number | EIS-VE09P02750KDD | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 387V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 430V | |
| Varistor Voltage (Max) | 473V | |
| Current - Surge | 1.75kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 275VAC | |
| Maximum DC Volts | 350VDC | |
| Energy | 40J | |
| Package / Case | Disc 9mm | |