AVX Corporation VE13M00231K
VE13M00231K picture photo
Mfg. Part Number
VE13M00231K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 324V 2.5KA DISC 13MM
Datasheet Download
VE13M00231K.pdf
Availability of VE13M00231K
QUANTITY
VE13M00231K Order Process
Ship out your order
Specifications of VE13M00231K
Internal Part NumberEIS-VE13M00231K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLVE Series 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy14.3J
Package / CaseDisc 13mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE13M00231K
Related LinksVE13M, VE13M00231K Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE13M00231K Details Description
Related parts for VE13M00231K
IC Z8 GP MCU 16K OTP 48SSOP datasheet.pdf
COVER MOLDED DUPLEX OFF WHITE datasheet.pdf
CONTACT CS1.6R 18-16 GLD .75 datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 16 INCH datasheet.pdf