AVX Corporation VE17M00300K--
VE17M00300K-- picture photo
Mfg. Part Number
VE17M00300K--
Brief Description
VARISTOR 42V 1KA DISC 17MM
Datasheet Download
VE17M00300K--.pdf
Availability of VE17M00300K--
QUANTITY
VE17M00300K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of VE17M00300K--
Internal Part NumberEIS-VE17M00300K--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)42V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)52V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy7.0J
Package / CaseDisc 17mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE17M00300K--
Related LinksVE17M0, VE17M00300K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE17M00300K-- Details Description
Related parts for VE17M00300K--
FIXED IND 1NH 400MA 50 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V 1111 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 240V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 9A 4 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 15UF 10V JB 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 1206 datasheet.pdf