AVX Corporation VE24M05750K--
VE24M05750K-- picture photo
Mfg. Part Number
VE24M05750K--
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 819V 6.5KA DISC 24MM
Datasheet Download
VE24M05750K--.pdf
Availability of VE24M05750K--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VE24M05750K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of VE24M05750K--
Internal Part NumberEIS-VE24M05750K--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLVE Series 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts575VAC
Maximum DC Volts730VDC
Energy160J
Package / CaseDisc 24mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE24M05750K--
Related LinksVE24M0, VE24M05750K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE24M05750K-- Details Description
Related parts for VE24M05750K--
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC POT DIG QUAD 50K 20-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 14 CONTACTS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC DO214AC datasheet.pdf
HC-EVO-D25-HHFS-PL-BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf