AVX Corporation VE24P00461KHF
VE24P00461KHF picture photo
Mfg. Part Number
VE24P00461KHF
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 675V 8KA DISC 24MM
Datasheet Download
VE24P00461KHF.pdf
Availability of VE24P00461KHF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VE24P00461KHF Order Process
Ship out your order
Specifications of VE24P00461KHF
Internal Part NumberEIS-VE24P00461KHF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLVE Series 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge8kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy420J
Package / CaseDisc 24mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE24P00461KHF
Related LinksVE24P0, VE24P00461KHF Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE24P00461KHF Details Description
Related parts for VE24P00461KHF
IC MPU SUPERVISOR 2.7V 9MICROSMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC 4DRVR/4RCVR RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 42POS GOLD SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 10A SOT-223 datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf