XP Power VEC50US12
VEC50US12 picture photo
Mfg. Part Number
VEC50US12
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
EXTERNAL PSU 50W LEVEL VI
Datasheet Download
VEC50US12.pdf
Availability of VEC50US12
QUANTITY
VEC50US12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VEC50US12
Internal Part NumberEIS-VEC50US12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesVEC50
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)4.16A
Power (Watts)50W
No Load Power Consumption150mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 65°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension4.58" L x 2.06" W x 1.23" H (116.3mm x 52.4mm x 31.3mm)
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max50W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VEC50US12
Related LinksVEC5, VEC50US12 Datasheet, XP Power Distributor
VEC50US12 Details Description
Related parts for VEC50US12
IC REG LDO 2.5V 3A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HFM09H/AE09G/X datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 2A datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
COMBO 5W5 M PCB STR G50 50O Z datasheet.pdf
CONN TRN JACK STR SOLDER datasheet.pdf
WHT 3 POS BRUSHED RTN R/L datasheet.pdf