XP Power VEP36US24
VEP36US24 picture photo
Mfg. Part Number
VEP36US24
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W
Datasheet Download
VEP36US24.pdf
Availability of VEP36US24
QUANTITY
VEP36US24 Order Process
Ship out your order
Specifications of VEP36US24
Internal Part NumberEIS-VEP36US24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVEP Series TUV Certificate
VEP Series UL Certificate
VEP Series CB Report
RoHS InformationVEP Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesVEP
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)36W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency84%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension4.02" L x 1.42" W x 2.09" H (102.0mm x 36.0mm x 53.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max36W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VEP36US24
Related LinksVEP3, VEP36US24 Datasheet, XP Power Distributor
VEP36US24 Details Description
Related parts for VEP36US24
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR ISL54400 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP LNA 21DBM GAAS 8DFN datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 60NS 48TFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA RADIAL datasheet.pdf