CUI Inc. VESD1-S24-D15-SIP
VESD1-S24-D15-SIP picture photo
Mfg. Part Number
VESD1-S24-D15-SIP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 1W
Datasheet Download
VESD1-S24-D15-SIP.pdf
Availability of VESD1-S24-D15-SIP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VESD1-S24-D15-SIP Order Process
Ship out your order
Specifications of VESD1-S24-D15-SIP
Internal Part NumberEIS-VESD1-S24-D15-SIP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVESD1-SIP Cert of Compliance
Other DrawingsVESD1-SIP Series Bottom
VESD1-SIP Series Side
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 31/Jul/2013
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVESD1-SIP
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA, 33mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.6mm x 6.0mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VESD1-S24-D15-SIP
Related LinksVESD1-S2, VESD1-S24-D15-SIP Datasheet, CUI Inc. Distributor
VESD1-S24-D15-SIP Details Description
Related parts for VESD1-S24-D15-SIP
RES SMD 316 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf