Vishay Semiconductor/Diodes Division VESD12-02V-G-08
VESD12-02V-G-08 picture photo
Mfg. Part Number
VESD12-02V-G-08
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 25VC SOD523
Datasheet Download
VESD12-02V-G-08.pdf
Availability of VESD12-02V-G-08
QUANTITY
VESD12-02V-G-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VESD12-02V-G-08
Internal Part NumberEIS-VESD12-02V-G-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD Protection Family
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)14V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse25W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency30pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VESD12-02V-G-08
Related LinksVESD12-, VESD12-02V-G-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VESD12-02V-G-08 Details Description
Related parts for VESD12-02V-G-08
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 12A 250V datasheet.pdf
IC ACCEL Z-LATERAL 60G 16QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
FILT DSUB 9POS M-F ADPTR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf