CUI Inc. VF-S320-18A-1
VF-S320-18A-1 picture photo
Mfg. Part Number
VF-S320-18A-1
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 18V 320W
Datasheet Download
VF-S320-18A-1.pdf
Availability of VF-S320-18A-1
QUANTITY
VF-S320-18A-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VF-S320-18A-1
Internal Part NumberEIS-VF-S320-18A-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
RoHS InformationVF-S320-xxA Series Cert of Compliance
3D ModelVF-S320-18A-1
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVF-S320
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 118V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)320W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.00" L x 4.00" W x 1.50" H (152.4mm x 101.6mm x 38.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, TUVgs
Power (Watts) - Max320W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VF-S320-18A-1
Related LinksVF-S32, VF-S320-18A-1 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VF-S320-18A-1 Details Description
Related parts for VF-S320-18A-1
FUSE BOARD MNT 5A 350VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .110 3POS BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
BOARD DEMO L6472 MOTOR DRIVER datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT SOLDER GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
PREC RES 100-120 OHM 2512 .02% datasheet.pdf
CONN EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 110POS datasheet.pdf
VIDEO DISPLAYPORT TO 2 X DVI datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf