CUI Inc. VF-S320-18A-1
VF-S320-18A-1 picture photo
Mfg. Part Number
VF-S320-18A-1
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 18V 320W
Datasheet Download
VF-S320-18A-1.pdf
Availability of VF-S320-18A-1
QUANTITY
VF-S320-18A-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VF-S320-18A-1
Internal Part NumberEIS-VF-S320-18A-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
RoHS InformationVF-S320-xxA Series Cert of Compliance
3D ModelVF-S320-18A-1
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVF-S320
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 118V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)320W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.00" L x 4.00" W x 1.50" H (152.4mm x 101.6mm x 38.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, TUVgs
Power (Watts) - Max320W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VF-S320-18A-1
Related LinksVF-S32, VF-S320-18A-1 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VF-S320-18A-1 Details Description
Related parts for VF-S320-18A-1
RES 13 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC SBC CAN/LIN 5.0V HS 32HTSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 15A TO-220FP datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC ADAPTOR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS WIREMOUNT .50" datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 120 OHM 14SOIC datasheet.pdf