Vishay Semiconductor/Diodes Division VF20120S-E3/4W
VF20120S-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VF20120S-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A ITO220AB
Datasheet Download
VF20120S-E3/4W.pdf
Availability of VF20120S-E3/4W
QUANTITY
VF20120S-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VF20120S-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VF20120S-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.12V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 120V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VF20120S-E3/4W
Related LinksVF20120, VF20120S-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VF20120S-E3/4W Details Description
Related parts for VF20120S-E3/4W
OSC XO 40.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
VARISTOR 1425V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC BUFF SCHMT TRG TRPL 8XQFN datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ FAST DBL PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 3.5A TSMT8 datasheet.pdf
A5 1.5KW 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
MOD IR RCVR 30KHZ TOP VW SMD datasheet.pdf