Vishay Semiconductor/Diodes Division VF20120S-E3/4W
VF20120S-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VF20120S-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A ITO220AB
Datasheet Download
VF20120S-E3/4W.pdf
Availability of VF20120S-E3/4W
QUANTITY
VF20120S-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VF20120S-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VF20120S-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.12V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 120V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VF20120S-E3/4W
Related LinksVF20120, VF20120S-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VF20120S-E3/4W Details Description
Related parts for VF20120S-E3/4W
FIXED IND 10UH 4.3A 31 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK FOR K7L-AT50 datasheet.pdf
FUSE GLASS 187MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 3,F, PL2, EINZEL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.7V 3-USP datasheet.pdf