Vishay Semiconductor/Diodes Division VF30120C-M3/4W
VF30120C-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VF30120C-M3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30A 120V ITO220AB
Datasheet Download
VF30120C-M3/4W.pdf
Availability of VF30120C-M3/4W
QUANTITY
VF30120C-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VF30120C-M3/4W
Internal Part NumberEIS-VF30120C-M3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If970mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 120V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VF30120C-M3/4W
Related LinksVF30120, VF30120C-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VF30120C-M3/4W Details Description
Related parts for VF30120C-M3/4W
SENS PROX M12 5MM DC3W-NO datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1/4" X 36YD datasheet.pdf
LED CBI 5MM QUAD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 13 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 665 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf