Vishay Semiconductor/Diodes Division VF30M120C-M3/4W
VF30M120C-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VF30M120C-M3/4W
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30A 120V ITO220AB
Datasheet Download
VF30M120C-M3/4W.pdf
Availability of VF30M120C-M3/4W
QUANTITY
VF30M120C-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VF30M120C-M3/4W
Internal Part NumberEIS-VF30M120C-M3/4W
SeriesTMBS®
Packaging*
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If980mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 120V
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VF30M120C-M3/4W
Related LinksVF30M12, VF30M120C-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VF30M120C-M3/4W Details Description
Related parts for VF30M120C-M3/4W
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERGENT NPN CABLE 1 X 4MM datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 14POS FREE SLDTAIL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4POS SCREW datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2812 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf