Vishay Semiconductor/Diodes Division VF40120C-E3/4W
VF40120C-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VF40120C-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V ITO220
Datasheet Download
VF40120C-E3/4W.pdf
Availability of VF40120C-E3/4W
QUANTITY
VF40120C-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VF40120C-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VF40120C-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 120V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VF40120C-E3/4W
Related LinksVF40120, VF40120C-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VF40120C-E3/4W Details Description
Related parts for VF40120C-E3/4W
FUSE GLASS 12A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN SPRING 51POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 59MM datasheet.pdf