CUI Inc. VFSD2-S5-S12-SIP
VFSD2-S5-S12-SIP picture photo
Mfg. Part Number
VFSD2-S5-S12-SIP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 2W 12V 167MA
Datasheet Download
VFSD2-S5-S12-SIP.pdf
Availability of VFSD2-S5-S12-SIP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VFSD2-S5-S12-SIP Order Process
Ship out your order
Specifications of VFSD2-S5-S12-SIP
Internal Part NumberEIS-VFSD2-S5-S12-SIP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVFSD2-SIP Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 31/Jul/2013
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVFSD2-SIP
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)167mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.28" W x 0.39" H (19.6mm x 7.0mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VFSD2-S5-S12-SIP
Related LinksVFSD2-S5, VFSD2-S5-S12-SIP Datasheet, CUI Inc. Distributor
VFSD2-S5-S12-SIP Details Description
Related parts for VFSD2-S5-S12-SIP
CONN HEADER PA 2POS TOP 2MM TIN datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 311 I/O 400FBGA datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
VARISTOR 354V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf