Vishay Semiconductor/Diodes Division VFT1080C-M3/4W
VFT1080C-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VFT1080C-M3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 10A 80V ITO-220AB
Datasheet Download
VFT1080C-M3/4W.pdf
Availability of VFT1080C-M3/4W
QUANTITY
VFT1080C-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VFT1080C-M3/4W
Internal Part NumberEIS-VFT1080C-M3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
Packaging*
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If720mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr400µA @ 80V
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VFT1080C-M3/4W
Related LinksVFT1080, VFT1080C-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VFT1080C-M3/4W Details Description
Related parts for VFT1080C-M3/4W
FIXED IND 10MH 52MA 75 OHM TH datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 32V IN LINE datasheet.pdf
TOOL CLINCHING datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SMA datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15W 12V 1.25A datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62360-655 datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 1.02" datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
BOX STEEL 29.13"L X 21.65"W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V T/H datasheet.pdf