Epson VG-1201CA 27.0000M-TANC3
VG-1201CA 27.0000M-TANC3 picture photo
Mfg. Part Number
VG-1201CA 27.0000M-TANC3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
VG-1201CA 27.0000M-TANC3.pdf
Availability of VG-1201CA 27.0000M-TANC3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VG-1201CA 27.0000M-TANC3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VG-1201CA 27.0000M-TANC3
Internal Part NumberEIS-VG-1201CA 27.0000M-TANC3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesVG-1201CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCXO
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.059" (1.50mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VG-1201CA 27.0000M-TANC3
Related LinksVG-1201CA 27, VG-1201CA 27.0000M-TANC3 Datasheet, Epson Distributor
VG-1201CA 27.0000M-TANC3 Details Description
Related parts for VG-1201CA 27.0000M-TANC3
IC DGTL POT 256POS 16-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4.4A DPAK datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT HS 10-TDFN datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MIXER DOWNCONVERSION TQFN datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
CBL 5POS FMALE,RA-MALE M12 300MM datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf