CUI Inc. VHB50W-Q48-S5
VHB50W-Q48-S5 picture photo
Mfg. Part Number
VHB50W-Q48-S5
Brief Description
CONVERTER DC/DC 5V 10A 50W
Datasheet Download
VHB50W-Q48-S5.pdf
Availability of VHB50W-Q48-S5
QUANTITY
VHB50W-Q48-S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHB50W-Q48-S5
Internal Part NumberEIS-VHB50W-Q48-S5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVHB50W Series Cert of Compliance
3D ModelVHB50W-Q48-S5
Other DrawingsVHB50W, VHB75 Series Side
VHB Series Bottom
FamilyDC DC Converters
SeriesVHB50W
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHB50W-Q48-S5
Related LinksVHB50W, VHB50W-Q48-S5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHB50W-Q48-S5 Details Description
Related parts for VHB50W-Q48-S5
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT FL PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10-POS SIDE datasheet.pdf
CONN PIN 13AWG SILVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 6A LEVER datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.300" datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.75W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf