CUI Inc. VHB75-D12-S15
VHB75-D12-S15 picture photo
Mfg. Part Number
VHB75-D12-S15
Brief Description
CONVERTER DC/DC 9-18V INPUT 75W
Datasheet Download
VHB75-D12-S15.pdf
Availability of VHB75-D12-S15
QUANTITY
VHB75-D12-S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHB75-D12-S15
Internal Part NumberEIS-VHB75-D12-S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVHB75-D12 Series Cert of Compliance
Other DrawingsVHB50W, VHB75 Series Side
VHB Series Bottom
FamilyDC DC Converters
SeriesVHB75
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHB75-D12-S15
Related LinksVHB75-, VHB75-D12-S15 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHB75-D12-S15 Details Description
Related parts for VHB75-D12-S15
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 470 OHM 10SIP datasheet.pdf
DIODE GEN 75V 150MA MINI MELF datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 132POS .050 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 1DIG 0.4 TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf