CUI Inc. VHE100W-Q48-S15
VHE100W-Q48-S15 picture photo
Mfg. Part Number
VHE100W-Q48-S15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15V 6.7A 100W
Datasheet Download
VHE100W-Q48-S15.pdf
Availability of VHE100W-Q48-S15
QUANTITY
VHE100W-Q48-S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHE100W-Q48-S15
Internal Part NumberEIS-VHE100W-Q48-S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVHE100W Series Cert of Compliance
3D ModelVHE100W-Q48-S15
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVHE100W
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.7A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency92.5%
Power (Watts) - Max101W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHE100W-Q48-S15
Related LinksVHE100W, VHE100W-Q48-S15 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHE100W-Q48-S15 Details Description
Related parts for VHE100W-Q48-S15
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 12-BIT CMOS DAC 20-SOIC datasheet.pdf
IC PS SEQUENCER/MON 12CH 64VQFN datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER W/PLL 48LLP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 176MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20UQFN datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 2A datasheet.pdf