CUI Inc. VHK100W-Q24-S15
VHK100W-Q24-S15 picture photo
Mfg. Part Number
VHK100W-Q24-S15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15V 6.7A 100W
Datasheet Download
VHK100W-Q24-S15.pdf
Availability of VHK100W-Q24-S15
QUANTITY
VHK100W-Q24-S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK100W-Q24-S15
Internal Part NumberEIS-VHK100W-Q24-S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Chassis Mount DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK100W Series Cert of Compliance
Featured ProductVHK Series
3D ModelVHK100W-Q24-S15
Other DrawingsVHK(50,100,200)W Series Top
VHK(50,100,200)W Series Side
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK100W
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 6.7A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85.5%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Power (Watts) - Max100W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK100W-Q24-S15
Related LinksVHK100W, VHK100W-Q24-S15 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK100W-Q24-S15 Details Description
Related parts for VHK100W-Q24-S15
FAN AXIAL 92X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
BLADE PHILLIPS SZ1 5.51" datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 250MSPS BUFF 48QFN datasheet.pdf
IC INVERTER SI-GATE CMOS 6XSON datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf