CUI Inc. VHK100W-Q24-S5-DIN
VHK100W-Q24-S5-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK100W-Q24-S5-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 100W
Datasheet Download
VHK100W-Q24-S5-DIN.pdf
Availability of VHK100W-Q24-S5-DIN
QUANTITY
VHK100W-Q24-S5-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK100W-Q24-S5-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK100W-Q24-S5-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVHK100W-DIN Series Cert of Compliance
3D ModelVHK100W-Q24-S5-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK100W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output5V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 20A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max100W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK100W-Q24-S5-DIN
Related LinksVHK100W-Q, VHK100W-Q24-S5-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK100W-Q24-S5-DIN Details Description
Related parts for VHK100W-Q24-S5-DIN
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPEA 30POS datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 24 POS datasheet.pdf
CONN HDR 92POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
3/4" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
2MM HM,ASY,T-F,REC,TT/PRE-SHLD datasheet.pdf