CUI Inc. VHK100W-Q48-S15-DIN
VHK100W-Q48-S15-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK100W-Q48-S15-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 100W
Datasheet Download
VHK100W-Q48-S15-DIN.pdf
Availability of VHK100W-Q48-S15-DIN
QUANTITY
VHK100W-Q48-S15-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK100W-Q48-S15-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK100W-Q48-S15-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK100W-DIN Series Cert of Compliance
3D ModelVHK100W-Q48-S15-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK100W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output48V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 6.7A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86.5%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max100W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK100W-Q48-S15-DIN
Related LinksVHK100W-Q, VHK100W-Q48-S15-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK100W-Q48-S15-DIN Details Description
Related parts for VHK100W-Q48-S15-DIN
SOCKET HALOGEN LAMP MINI datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC TXRX RS485 HALF DUPLEX 8NSOIC datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.09771K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23 datasheet.pdf