CUI Inc. VHK100W-Q48-S15
VHK100W-Q48-S15 picture photo
Mfg. Part Number
VHK100W-Q48-S15
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15V 6.7A 100W
Datasheet Download
VHK100W-Q48-S15.pdf
Availability of VHK100W-Q48-S15
QUANTITY
VHK100W-Q48-S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK100W-Q48-S15
Internal Part NumberEIS-VHK100W-Q48-S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Chassis Mount DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK100W Series Cert of Compliance
Featured ProductVHK Series
3D ModelVHK100W-Q48-S15
Other DrawingsVHK(50,100,200)W Series Top
VHK(50,100,200)W Series Side
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK100W
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 6.7A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86.5%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Power (Watts) - Max100W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK100W-Q48-S15
Related LinksVHK100W, VHK100W-Q48-S15 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK100W-Q48-S15 Details Description
Related parts for VHK100W-Q48-S15
CAP ALUM 15000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf