CUI Inc. VHK100W-Q48-S48
VHK100W-Q48-S48 picture photo
Mfg. Part Number
VHK100W-Q48-S48
Brief Description
CONVERTER DC/DC 48V 2.08A 100W
Datasheet Download
VHK100W-Q48-S48.pdf
Availability of VHK100W-Q48-S48
QUANTITY
VHK100W-Q48-S48 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK100W-Q48-S48
Internal Part NumberEIS-VHK100W-Q48-S48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Chassis Mount DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK100W Series Cert of Compliance
Featured ProductVHK Series
3D ModelVHK100W-Q48-S48
Other DrawingsVHK(50,100,200)W Series Top
VHK(50,100,200)W Series Side
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK100W
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output48V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)48 VDC @ 2.08A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Power (Watts) - Max100W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK100W-Q48-S48
Related LinksVHK100W, VHK100W-Q48-S48 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK100W-Q48-S48 Details Description
Related parts for VHK100W-Q48-S48
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MCU 16BIT 512K FLASH 144-PQFP datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 23POS SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
RES 332K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf