CUI Inc. VHK100W-Q48-S5-DIN
VHK100W-Q48-S5-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK100W-Q48-S5-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 100W
Datasheet Download
VHK100W-Q48-S5-DIN.pdf
Availability of VHK100W-Q48-S5-DIN
QUANTITY
VHK100W-Q48-S5-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK100W-Q48-S5-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK100W-Q48-S5-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVHK100W-DIN Series Cert of Compliance
3D ModelVHK100W-Q48-S5-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK100W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output5V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 20A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84.5%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max100W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK100W-Q48-S5-DIN
Related LinksVHK100W-Q, VHK100W-Q48-S5-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK100W-Q48-S5-DIN Details Description
Related parts for VHK100W-Q48-S5-DIN
CONN HEADER RT/A 10POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 05POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUNCTION GENERATOR 12MHZ SWEEP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.35"L X 5.78"W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.2A 6WLCSP datasheet.pdf