CUI Inc. VHK150W-Q24-S12
VHK150W-Q24-S12 picture photo
Mfg. Part Number
VHK150W-Q24-S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 150W 12V 12.5A
Datasheet Download
VHK150W-Q24-S12.pdf
Availability of VHK150W-Q24-S12
QUANTITY
VHK150W-Q24-S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK150W-Q24-S12
Internal Part NumberEIS-VHK150W-Q24-S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Chassis Mount DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK150W Series Cert of Compliance
3D ModelVHK150W-Q24-S12
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK150W
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 12.5A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)150W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.00" W x 1.50" H (107.5mm x 102.0mm x 38.0mm)
Power (Watts) - Max150W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK150W-Q24-S12
Related LinksVHK150W, VHK150W-Q24-S12 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK150W-Q24-S12 Details Description
Related parts for VHK150W-Q24-S12
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
MODULE POE 10W datasheet.pdf
IGBT IPM MODULE 17A 600V 25SDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HI P GRN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
LPK 3/30 datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (E-359-14) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE PIN datasheet.pdf