CUI Inc. VHK150W-Q24-S48
VHK150W-Q24-S48 picture photo
Mfg. Part Number
VHK150W-Q24-S48
Brief Description
DC/DC CONVERTER 150W 48V 3.12A
Datasheet Download
VHK150W-Q24-S48.pdf
Availability of VHK150W-Q24-S48
QUANTITY
VHK150W-Q24-S48 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK150W-Q24-S48
Internal Part NumberEIS-VHK150W-Q24-S48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Chassis Mount DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK150W Series Cert of Compliance
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK150W
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output48V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)48 VDC @ 3.12A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)150W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.00" W x 1.50" H (107.5mm x 102.0mm x 38.0mm)
Power (Watts) - Max150W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK150W-Q24-S48
Related LinksVHK150W, VHK150W-Q24-S48 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK150W-Q24-S48 Details Description
Related parts for VHK150W-Q24-S48
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 1.3 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 160 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULTIPLE VOLTAGE RDBS23P datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM TNCM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf