CUI Inc. VHK150W-Q48-S15
VHK150W-Q48-S15 picture photo
Mfg. Part Number
VHK150W-Q48-S15
Brief Description
CONVERTER DC/DC 150W 15V 10A
Datasheet Download
VHK150W-Q48-S15.pdf
Availability of VHK150W-Q48-S15
QUANTITY
VHK150W-Q48-S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK150W-Q48-S15
Internal Part NumberEIS-VHK150W-Q48-S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Chassis Mount DC-DC Converters
RoHS InformationVHK150W Series Cert of Compliance
3D ModelVHK150W-Q48-S15
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK150W
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 10A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)150W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.00" W x 1.50" H (107.5mm x 102.0mm x 38.0mm)
Power (Watts) - Max150W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK150W-Q48-S15
Related LinksVHK150W, VHK150W-Q48-S15 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK150W-Q48-S15 Details Description
Related parts for VHK150W-Q48-S15
IC DUAL EIA-232 DRVR/RCVR 16SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC BUS SW QUAD LV 16-QSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
381 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
1.25MM F/F 6POS 28AWG 150MM datasheet.pdf