CUI Inc. VHK150W-Q48-S5-DIN
VHK150W-Q48-S5-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK150W-Q48-S5-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 150W
Datasheet Download
VHK150W-Q48-S5-DIN.pdf
Availability of VHK150W-Q48-S5-DIN
QUANTITY
VHK150W-Q48-S5-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK150W-Q48-S5-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK150W-Q48-S5-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVHK150W-DIN Series Cert of Compliance
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK150W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output5V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 25A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)150W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max125W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK150W-Q48-S5-DIN
Related LinksVHK150W-Q, VHK150W-Q48-S5-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK150W-Q48-S5-DIN Details Description
Related parts for VHK150W-Q48-S5-DIN
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SENSOR PROX M18 NPN-NO 10-30VDC datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.86A 91 MOHM datasheet.pdf
THERMAL TRANSFER POLY LABEL ADH datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 440MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 108POS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.14A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 640MA 1.45 OHM datasheet.pdf