CUI Inc. VHK200W-Q24-S15
VHK200W-Q24-S15 picture photo
Mfg. Part Number
VHK200W-Q24-S15
Brief Description
CONVERTER DC-DC 15V 13.3A 200W
Datasheet Download
VHK200W-Q24-S15.pdf
Availability of VHK200W-Q24-S15
QUANTITY
VHK200W-Q24-S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK200W-Q24-S15
Internal Part NumberEIS-VHK200W-Q24-S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Chassis Mount DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK200W Series Cert of Compliance
Featured ProductVHK Series
3D ModelVHK200W-Q24-S15
Other DrawingsVHK(50,100,200)W Series Top
VHK(50,100,200)W Series Side
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK200W
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input10 ~ 36 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 13.3A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)200W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Power (Watts) - Max200W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK200W-Q24-S15
Related LinksVHK200W, VHK200W-Q24-S15 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK200W-Q24-S15 Details Description
Related parts for VHK200W-Q24-S15
CONN HEADER 10POS DL R/A PCB AU datasheet.pdf
ICL 30 OHM 20% 1A 11MM datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL SYNC 16-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
8391-4 ANVIL datasheet.pdf
RES 92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 435MA 250 MOHM TH datasheet.pdf
IC AMP LNA 5V 2500MHZ datasheet.pdf