CUI Inc. VHK200W-Q24-S24-DIN
VHK200W-Q24-S24-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK200W-Q24-S24-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 24V 200W
Datasheet Download
VHK200W-Q24-S24-DIN.pdf
Availability of VHK200W-Q24-S24-DIN
QUANTITY
VHK200W-Q24-S24-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK200W-Q24-S24-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK200W-Q24-S24-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK200W-DIN Series Cert of Compliance
Featured ProductHigh-Power DIN Rail DC-DC Converters
3D ModelVHK200W-Q24-S24-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK200W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input10 ~ 36 V
Output24V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)24 VDC @ 8.3A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)200W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max200W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK200W-Q24-S24-DIN
Related LinksVHK200W-Q, VHK200W-Q24-S24-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK200W-Q24-S24-DIN Details Description
Related parts for VHK200W-Q24-S24-DIN
RES ADJ 10 OHM 225W 10% LUGS datasheet.pdf
IC FPGA 260 I/O 352MBGA datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 400V 120MA 6DIP datasheet.pdf
GUIDE PC CARD 1594A SERIES 1=25 datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 16MSOP datasheet.pdf
AUDIOPHILE TUBE OUTPUT TRANSFRMR datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY W/ROLL STD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.84A 49 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf