CUI Inc. VHK200W-Q24-S48
VHK200W-Q24-S48 picture photo
Mfg. Part Number
VHK200W-Q24-S48
Brief Description
CONVERTER DC-DC 48V 4.2A 200W
Datasheet Download
VHK200W-Q24-S48.pdf
Availability of VHK200W-Q24-S48
QUANTITY
VHK200W-Q24-S48 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK200W-Q24-S48
Internal Part NumberEIS-VHK200W-Q24-S48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Chassis Mount DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK200W Series Cert of Compliance
Featured ProductVHK Series
3D ModelVHK200W-Q24-S48
Other DrawingsVHK(50,100,200)W Series Top
VHK(50,100,200)W Series Side
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK200W
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input10 ~ 36 V
Output48V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)48 VDC @ 4.2A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)200W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Power (Watts) - Max200W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK200W-Q24-S48
Related LinksVHK200W, VHK200W-Q24-S48 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK200W-Q24-S48 Details Description
Related parts for VHK200W-Q24-S48
CARD EDGE 44POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RELAY SSR 200VAC 3A 3-28VDC datasheet.pdf
IC REGSTERD TRSCVR 16BIT 56SSOP datasheet.pdf
CONN STACKING 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
2X1 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 260MA 1.19 OHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf