CUI Inc. VHK50W-Q24-S12
VHK50W-Q24-S12 picture photo
Mfg. Part Number
VHK50W-Q24-S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC-DC 12V 4.16A 50W
Datasheet Download
VHK50W-Q24-S12.pdf
Availability of VHK50W-Q24-S12
QUANTITY
VHK50W-Q24-S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK50W-Q24-S12
Internal Part NumberEIS-VHK50W-Q24-S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Chassis Mount DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK50W Series Cert of Compliance
Featured ProductVHK Series
3D ModelVHK50W-Q24-S12
Other DrawingsVHK(50,100,200)W Series Top
VHK(50,100,200)W Series Side
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK50W
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 4.16A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)50W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Power (Watts) - Max50W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK50W-Q24-S12
Related LinksVHK50W-, VHK50W-Q24-S12 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK50W-Q24-S12 Details Description
Related parts for VHK50W-Q24-S12
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 660XV datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 98POS datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 121MAPBGA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ TTL SMD datasheet.pdf